Ako si vybrať dobrý katalógový projekt

Ak sa má váš budúci dom stať domovom a vy ste sa rozhodli pre katalógový projekt, na výber máte množstvo typizovaných riešení a môžete si z nich zvoliť taký, ktorý prinesie vám a vašej rodine príjemné a praktické bývanie. Podľa čoho sa teda riadiť pri výbere?

Dispozícia domu

Počet izieb – základný parameter, ktorý určuje veľkosť vášho bývania. Zvyčajne sa počíta samostantná izba pre každé dieťa a aj starí rodičia by mali mať svoju izbu, prípadne s priľahlým samostatným wc a kúpeľnou. Spoločné priestory spojenej obývačky a kuchyne sú už štandardným trendom moderného bývania. Nezabudnite na pracovňu, ak pracujete s domu

Garáž – Môžete ju mať zakomponovanú ako súčasť domu, čo navyšuje investičné náklady, alebo naopak ako samostatne stojaci objekt, ktorý sa môže dobudovať neskôr. Budete mať jedno alebo niekedy aj dve autá?

Pivnica – Výrazne navyšuje počiatočné náklady na výstavbu, ale investícia sa vám vráti v podobe dostaočných skladovacích priestorov, oddelenie technických priestorov od obytných, prípadne si tam môžete spraviť oddychovú časť s billiardom alebo stolným tenisom. Moderné sú aj domáce infrasauny.

Osadenie rodinného domu

Nezabudnite na dodržanie vyhlášky č. 83/1976 Zb. o všeobecných technických požiadavkách. Stručne upozorňujeme na

Vzdialenosť rodinného domu od hranice pozemku nemá byť menšia ako 3m, ale v prípade užšieho pozemku môže stavebný úrad znížiť vzdialenosť rodinného domu od hranice pozemku na 2m.

Vzdialenosť dvoch vzájomne susediacich rodinných domov má byť 10m, nesmie byť však menšia ako 7m, ale v prípade naozaj stiesnených priestorov (často daných historicky) so súhlasom stavebného úradu môže byť vzdialenosť dvoch susediacich rodinných domov znížená až na 4m (ani jeden z rodinných domov však nesmie mať okno obytnej miestnosti otočené k susednému rodinnému domu.

Pri osadení rodinného domu na stavebný pozemok zohľadníme jeho orientáciu voči svetovým stranám, aby okná obytných miestností boli v čo najmenšom počte otočené na severnú stranu.